פוסטים אחרונים
ארכיון
Recent Posts

חדר בריחה עד הבית - חדר בריחה ליום הולדת 75 לאמא

אני מתרגשת ושמחה להציג בפניכם מדור חדש בבלוג שלי - "חדר בריחה עד הבית"

לכל מי שמתעניין בחדרי בריחה ורוצה להכין חדר בריחה גם אצלו בבית, כאן המקום לתת ספוטלייט לאנשים יצירתיים שהעיזו להמציא את גלגל ולהכין חדר בריחה בבית בעצמם!

למה להעיז? כי מי כמוני יודעת כמה מורכב ומאתגר זה להכין חדר בריחה מושלם :-)

מוכנים? בואו נתחיל:

היי ענת, תציגי את עצמך:

נשואה לאמנון ואמא של לונה, לילה וגילי.

גרה בחדרה.

בעלת עסק קסום שנקרא סוד הקסם-מעבר למילים. בעסק אנחנו עושים הרצאות ספרותיות מעולות על ספרי הארי פוטר לנוער ומבוגרים, ובכלל יוצרים תוכן מושקע ומעניין סביב הנושא.

לאיזה אירוע המשחק נכתב?

האירוע נעשה לכבוד יומולדת 75 של אמא שלי

מהו סיפור העלילה?

לא היה ממש סיפור עלילה שליווה אותנו לאורך המשחק, רק בהתחלה הבאנו לאמא שלי מתנה עטופה ואמרנו לה שזה הברכות מאיתנו, וכשהיא פתחה את העטיפה היא גילתה שקופסת הברכות נעולה וכולנו אמרנו אוי ואבוי מה נעשה, חייבים לעזור לסבתא להשיג את מפתח לב הזהב כדי שהיא תקבל את הברכות שלה. אבל מאותו רגע האתגרים לא היו לפי סיפור מסגרת, אלא פשוט דברים שקשורים לאמא שלי.

מי הכין ומי עזר?

רוב ההכנות והתכנון היו שלי. אמנון, בן זוגי היה ממש שותף גם בהכנת משימות שאני פחות טובה בהם וגם בסיעור מוחות. כמו כן, לונה ביתנו הבכורה בת חמש וחצי מאוד עזרה והיתה מעורבת והתרגשה - עזרה לצייר סמלים שהייתי צריכה לאחד האתגרים.

איפה שיחקתם?

שיחקנו בבית שלי ושל אמנון. סביב שולחן האוכל אחרי שפינינו אותו ואחרי שכבר סיימנו את הקפה והקינוח.

כמה משתתפים?

השתתפו 8 אנשים כשחקנים שקיבלו כל אחד קופסה גדולה משלו (לא נעולה - בתוך כל קופסה גדולה היו גם קופסאות נעולות). זה כלל את אמא שלי, אחות שלי, בן זוגה ושלושת ילדיהם ושני בנות שלי (מתוך שלוש - הקטנה בת שנה ושמונה לא השתתפה) - הצלחנו ליצור גם אתגרים שמתאימים לילדות שלי בנות חמש וחצי ו-ארבע. חוץ מזה היינו אמנון ואני בתור המפעילים והעוזרים.

מאיפה לקחת רעיונות לחידות ולעלילה?

רעיונות לקחתי מכל מני מקומות - קודם כל מחדרי בריחה שהייתי בהם (בעיקר מחדר בריחה בזכרון יעקב) וגם מחדר בריחה שעשיתי לאמנון לפני יותר משנה לכבוד גיל 40, לקחתי רעיונות מהקבוצה חדרי בריחה DIY, וגם פשוט באו לי רעיונות ככה סתם...

מה החלק הכי קשה/מאתגר בתהליך היצירה?

החלק הכי קשה היה פשוט להספיק לעשות את כל התכניות ולא לוותר על כלום מחוסר זמן, וגם להספיק שייצא יפה ומוצלח ולא חפיפי. את זה הצלחנו, אמנון ואני, תוך כדי ניהול עסק וגידול שלוש ילדות קטנות - אבל בימים שלפני האירוע היינו במירוץ נגד הזמן ועבדנו כמעט כל הלילה.

מה החלק שהכי נהנית ממנו?

האמת שנהניתי מהכל - זה ממש "המקום הנכון" שלי (אם את מכירה את קן רובינסון). גם בשלב התכנון וגם בשלב ההכנה אני יכולה להתעסק עם זה שעות על גבי שעות, לשכוח לאכול ולשתות. גם החלק של המשחק עצמו נורא כייפי, אם כי קשה לי מאוד להסתכל מהצד ולא להעיר הערות ולתת רמזים כל הזמן.

תארי את מהלך המשחק

ההכנות למשחק - בניית המהלך ע"י יצירת ייצוגים פיזיים של האתגרים ושיוכם באופן פיזי לקופסאות של כל אחד (שהיו בשלב זה פשוט דפי איי ארבע על השולחן), רשימת המנעולים כדי שאני לא אתבלבל, ובסוף תליתי הכל על דלת חדר השינה, וזה מה שעזר לי כשסידרתי בתוך הקופסאות האמיתיות את המרכיבים האמיתיים של האתגרים השונים.

ערב לפני - לונה מציירת ציורים לאתגר הקליפים.

אמא שלי פעילה מאוד בנשים עושות שלום (בהמשך תראו תמונה של אתגר שהוקדש כולו לתנועה, אבל בינתיים...) - בתוך הקופסאות השונות פוזרו חלקים מתוך משפט שאמא שלי מכירה בעל פה: "שילוב נשים במוקדי קבלת החלטות על פי החלטה של מועצת הבטחון של האום" (החלטה 1325) לקראת הסוף מצאו המשתתפים מעין "מדריך" עם הסדר הנכון של החלקים. כאשר המשפט התגלה, אמא שלי כמובן מיד ידעה מה הקוד של המנעול🏆

דיסק און קי שנמצא די בהתחלה ואליו מחובר פתק עם שלוש שאלות. חיבור ההתקן למחשב גילה שלושה קבצים שלדאבונם של המשתתפים היו נעולים כל אחד בקוד אחר. לאורך המשחק היו אתגרים שחשפו את הקודים, והתגלו שלושה קליפים של שירים שאמא שלי אוהבת במיוחד: "תפילת האמהות", "הארץ הזאת" ו"כל שעה נשיקה כל שעתיים חיבוק". צפינו בהנאה מרובה בקליפים וענינו על השאלות מהפתק. התשובות הנכונות יוצגו ע"י ציורים מקסימים שלונה ציירה, ולוו בספרות שהרכיבו את הקוד לאחד המנעולים.

האתגר האחרון במשחק כלל מגילת קלף עם הנחיה לברך את סבתא לכבוד יום הולדתה. כל אחד מהמשתתפים, כולל אמא שלי, נשא ברכה מול המצלמה, וכשהשלימו את סבב הברכות קיבלו את מפתח לב הזהב שפתח את התיבה לברכות הכתובות.

והנה הברכות הכתובות והמצויירות שסבתא קיבלה.

מחברת נעולה שבתוכה אלבום של אמא שלי בנשים עושות שלום - نساء يصنعن السلام - Women Wage Peace. הסבר על הצטרפותה לתנועה עם הקמתה, כמה מילים על הפעילות הפוליטית של אמא לאורך השנים, כולל ריכוז נשים בשחור בעמק חפר, תמינות שאמא בפעילויות של התנועה, כולל תמונות עם הנכדות ותמונות מהדלקת משואת השלום ביום העצמאות בקיבוץ, צילומי מסך של הודעות ווטסאפ שמשבחות את אמא שלי על רעיון מצויין שהיה לה (אחד מיני רבים), כתבה שפורסמה עליה באתר התנועה, מודעה לפעילות שהיא ארגנה בחוף אולגה ועוד. בסוף המחברת, בתוך שקיק מקושט בסמל התנועה, נמצא מפתח שהתיימרתי לקרוא לו מפתח האהבה והשלום (הלוואי). המפתח כמובן פתח את אחד המנעולים.

שלושה פאזלים שנשמרו מפורקים בתוך נרתיקים חינניים, כל פאזל היה נעול במקום אחר. על כל פאזל הודפסה תמונה של אמא מתקופת חיים אחרת (לימודים בכדורי, צבא ולימודי עו"ס באוניברסיטה העברית). הרכבת הפאזל ומבט בגבו גילו הסבר על אותה תקופה מתובל באנקדוטות מעניינות. שלושת התמונות ביחד חשפו את הקוד לאחד הקליפים שעל הדיסק און קי.

סבתא נגה אמנם נולדה בישראל אבל הוריה עלו לארץ מבולגריה, ולכן רק מתבקש היה להכין דגל בולגריה ולהחביא בתוכו מפתח...

אמא שלי עברה לגור בקיבוץ עין החורש עם נישואיה לחנן אבי (ז"ל) בתחילת שנות השבעים. מאז ועד היום שימשה אמא בתפקידים רבים, וחלקם נכתבו באופן חסר מאוד על רצועות בריסטול קשורות בסרט. לאחר שנאספו כל הרצועות, התגלה באחת הקופסאות הנעולות פאזל עם תמונה של אמי מהקיבוץ, כשבגבה רשימה חלקית של התפקידים השונים. עכשיו יכלו המשתתפים להשלים את המילים על הרצועות ולגלות באותיות המוקפות בעיגול את קוד האותיות ח ר ו צ ה. כי מי שעדיין לא יודעת, אמא שלי היא אחת הנשים החרוצות שאני מכירה.

תמיד טוב להכניס קצת אהבה לכל דבר. באתגר הזה מצאו המשתתפים בקופסאות שונות שני לוחות, אחד עם תאריכים ומספרים מחייה של אמי, ובשני תיאור של מספרים אלו. משימתם היתה לגלות איזה מהמספרים קיים בלוח תיאורים אך חסר בלוח המספרים. התשובה היתה תאריך החתונה של הורי, וכדי להעצים את החוויה נמצאה לאחר כבוד קופסה יפה ובה עותק של ההזמנה לחתונה של הורי ואקורדיון תמונות מקסימות מהחתונה. אותי זה ריגש.

דודה שולה האהובה שלנו - אחותה של אימי, גרה באנגליה, נמצאת בקבוצת הווטסאפ המשפחתי שלנו ומבברת עם אמא שלי בסקייפ על בסיס קבוע. אז החלטנו להקדיש לה משימה - אלבום עם תמונות שלה עם אמא מהילדות, סיפורי נוסטלגיה שהיא סיפרה לנו ותמונות שלה איתנו. בסוף האלבום קיבלו המשתתפים משימה: להתקשר לשולה בסקייפ, לפטפט לברך ובסוף שולה גם שלחה לנו בווטסאפ את הרמז הבא: סרטון שלושת הדורות. הסרטון היה מלא בתמונות של אמי מהילדות עד הבגרות, שלי ושל יעל מהילדות על הבגרות וכמובן של ששת הנכדים והנכדות המופלאות של סבתא נגה.

למי שלא יודעת, לאמא שלי היה תפקיד מכריע בקיבוץ לפני כמה שנים: היא הכניסה והטמיעה בקיבוץ את כל נושא המחזור. היא ניהלה את הקמת מרכזי המחזור והיתה אחראית על כל מסע ההסברה של הנושא בקרב הקהילה. הפרוייקט הוכתר כהצלחה מסחררת, כיאה לאישה משקיעה ויסודית כמו אמא שלי. אתגר המחזור כלל כמה שלבים, והאמת שזה האתגר האהוב עלי: בחלק הראשון מצאו המשתתפים ספרות קרטון גדולות ועליהן תמונות של מוצרים שונים. על כל ספרה מוצרים שהולכים לפח מחזור שונה. כך התמונות על הספרה אחת היו של מוצרים שנזרקים לפח הכתום, על ספרה שתיים מוצרים שנזרקים לפח הסגול, וכן הלאה כחול, חום וירוק.

לקראת סוף המשחק מצאו המשתתפות דף עם מעויינים לצביעה לפי מספרים + טושים בחמשת הצבעים של פחי המחזור. כאשר צבעו את הדף בצבעים לפי המספרים הרלוונטיים התגלה הקוד לאחד הקליפים בדיסק און קי. במקרה זה הקוד בעל משמעות חשובה - 75 כמספר שנות חייה של אמא.

אחת האהבות הגדולות של אמא שלי היא אופרות. במשך שנים היא נסעה אחת לחודש ביום שישי לצפות באופרה בתל אביב. את האתגר הזה שמנו על טאבלט שנמצא באחת הקופסאות הנעולות. קראנו לו אתגר האופרות הגדול ובמסך של הטאבלט כתבנו את ההנחיות: להקשיב לשישה שירים מתוך אופרות מפורסמות (וגם כאלה קצת פחות כי רצינו שזה יתאים לקוד...). יש לזהות את שמות האופרות ולמצוא את האקרוסטיכון - שהוא הקוד שפתח את הקליפ השלישי בדיסק און קי (הקוד אגב היה ל כ ב ו ד ך, כי כל רגע ורגע במשחק נעשה לכבוד כלת היומולדת, אמא סבתא שלנו.

מפה שחולקה לחמישה חלקים שנמצאו לאורך המשחק, ועליה שמות של יישובים בכל הארץ. ליד כל ישוב נכתבה ספרה, והקוד הורכב מהספרות שהוצמדו לחמישה מקומות שאמא שלי גרה בהם במהלך חייה: כפר חיטים, כדורי, ירושלים, חיפה ועין החורש. מה שקצת מצחיק, זה שמתברר שאמא שלי גרה פעם באשדוד ואני בכלל לא ידעתי את זה...🤷‍♀️ אז נאלצתי להתערב ולהנחות את המשתתפות להתעלם מהספרה שכתובה על המדבקה של אשדוד😂

תמונה נוסטלגית של משפחתה של אמי: הוריה, שני אחיה ואחותה. המנעול היה בנוי מאותיות שם הנעורים של אמי "ניצני". נורא התלהבתי לגלות שבניצני יש שני י ושני נ. אז המנעול היה בעל אותיות כפולות, וככה גם קצת בלבלתי אותן כי הן היו צריכות לבדוק איזה מה-צ הוא הנכון...

רד הרינג.

ערב לפני המשחק לונה הביאה לי את חיות החרוזים האלה וביקשה שאני אכניס אותן למשחק כי היא עשתה אותם ביחד עם סבתא💜 מכיוון שהמהלך כבר היה סגור ומוכן, החלטנו להשתמש בחיות כדי לבלבל את המשתתפות שינסו לפתור את האתגר בלי שבאמת יש כאן אתגר😜 ובאמת בהתחלה זה עבד!

לאמא שלי היו ועדיין יש כל מיני אוספים יפהפיים. בקופסה הזאת היו ייצוגים של חמישה מתוך האוספים האלו: בקבוקי בושם, בולים, כפתורים, מחזיקי מפתחות וקומקומי חרסינה. זה האתגר השני שהכי אהבתי, גם כי ויזואלית הוא יצא ממש יפה וגם כי האוספים האלה הם זכרון ילדות נעים וחמים שיש לי. המפתח, אגב, הוחבא בסלסלת הכפתורים👏

לקח להם לפתור את זה בערך שעה וחצי. אני ואמנון כל הזמן נתנו רמזים כי פשוט לא יכולנו להתאפק...

טיפים ועצות למי שרוצה לכתוב חדר בריחה בבית?

שני הטיפים הכי טובים - להסתכל בקבוצות ואתרים של חדרי בריחה ביתיים וגם ללכת לשחק בכמה חדרי בריחה - ואז לעשות דבר ראשון רשימה של רעיונות עדיין בלי תכנית על. רק אחרי שיש רשימה ארוכה ומסננים ומשאירים רק את מה שבאמת מרגישים שאפשר לבצע, רק אז ליצור את תכנית העל. טיפ שני הוא שיהיה לך שותף - שיעזור במה שקשה לך או לא בא לך להתעסק איתו, בסיעור מוחות בהתלהבות וגם בקושי.

קרדיט ליצירה ולצילום: ענת ברלב

תודה רבה לענת על הזמן שהשקיעה בכתיבת הפוסט המקורי ובכתבה :-)

לדעתי מדובר במשחק חידות מקסים ומקורי, שמחתי מאוד להכיר אותך ענת ואת אמא שלך האלופה כמובן! אין ספק שחדר בריחה אישי זו חוויה יוצאת דופן לכל המשפחה, זיכרון שנשמר לכל החיים!

לילך

#חדרבריחהבבית #חדרבריחהאישי #חדרבריחהליוםהולדת #חדרבריחהלמבוגרים #חדרבריחהלכלהמשפחה #חדרבריחהDIY #diy #DIY #חדרבריחהביתי

  • Pinterest - Play With Lilach
  • Instagram - Play With Lilach
  • Facebook - Play With Lilach

© כל הזכויות שמורות ללילך פינצ'בסקי סימיאן. אין להעתיק או להשתמש במידע המופיע באתר ללא רשות מראש ובכתב מלילך פינצ'בסקי סימיאן.